BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Visi skirtingi - visi lygūs

Na štai, nusprendžiau parašyti apie vieną, mano manymu, labai šaunų projektą, kuris pagaliau atkeliavo ir iki Lietuvos. Ir mums tikrai labai aktualus yra.

Daug pasako šūkis:
Gerbkime įvairovę, supraskime žmogaus teises, jas ginkime, ir gerbkime visų lygybę, jokios diskriminacijos!

Manau supratote - projektas skirtas ginti žmogaus teises, nepriklausomai nuo to, kokia jo kilmė, spalva, lytinė orientacija, religija ar požiūris į gyvenimą. Esmė tame, kad ta diskriminacija tikrai yra. Tik oficialiai šnekam, kad gerbiame įvairovę. Nė velnio. Prisiminkime, kaip dažniausiai elgiamės (ar bent jau pagalvojame) prie sunkaus ligonio, gėjuko arba išgirdę žodį musulmonas. Kažkaip natūraliai norisi pakeisti elgesio modelį; jei jis negirdi, numesti juokelį ar pan. Ar tai gerai?
Ok, kalbam “tik” apie poržiūrį. Bet tai tampa realia problema, kai bandoma ieškotis darbo, aktyviai įsilieti į visuomenę ar net susirasti draugų.
Galime pažvelgti dar giliau. Visos rasinės, seksualinės, lytinės, religinės ir pan diskriminacijos linksniuojamos nuolat ir gal jau net atsibodo. Bet ar pastebėjot, kad diskriminacija vyksta net ir “noemaliųjų” tarpe? Kartais užtenka pasielgti kitaip, nei elgiasi kiti, pareikšti kitokią nuomonę ar kitaip nukrypti nuo srovės. Iškart visi pradės kreivai žiūrėti, apkalbinėti. Bet chabra! Gi mes tolerantiški! Tai kodėl neturime toleruoti kitokio požiūrio, nuomonės, aprangos ar elgesio?

Vat apie tai ir yra Visi skirtingi - visi lygūs projektas. Jis skatina suvokti, kad gyvename margoje visuomenėje. Kad kiekvienas žmogus yra individas ir tą reikia gerbti, nes įvairovė sukuria progresą!

Beje, turime bilekiek įstatymų, deklaracijų ir konvencijų, net konstitucijoje parašyta, kad visi esame lygūs. Gal to užtenka? Tačiau įstatymai neveikia tol, kol visuomenė jų realilai nesuvokia. Tad projektas visoje Europoje imasi konkrečių veiksmų paskatinti pagarbą įvairovei ir žmogaus teisėms. Štai, kokie dalykėliai jau vyksta Lietuvoje:

 • Jaunimo gatvė. Tai po vieną dieną truksiantys renginiai skirtingose Lietuvos vietose. Jie skirti jaunimui aktualių klausimų nagrinėjimui ir sprendimui. „Jaunimo gatvėje“ veiks jaunimo kontaktų mugė, susitikimais su protingais dėdėmis iš įvairių institucijų. Tad kiekvienas jaunas žmogus galės būti išgirstas ir gerbiamas.
 • Projektas: Žemė - tai vaidmenų žaidimas, specialiai sukurtas Šiaurės ir Baltijos šalims. Šis žaidimas ypatingas tuo, kad dalyviai turės vaidinti išgalvotus veikėjus ir pagal tam tikras žaidimo taisykles darys įtaką pasaulio įvykiams. Žaidimas vyks įvairiose šalies mokyklose, jaunimo klubuose, stovyklose. Pagrindinis tikslas - išugdyti jaunimo supratimą apie žmogaus teises ir įvairovę jų gyvenime bei įgalinti keisti savo aplinką.
 • Gyvoji biblioteka. Šio projekto metu organizuojami susitikimai su stereotipais apipintais žmonėmis, jie papasakos apie savo gyvenimą, pabendraus su jaunimėliu ir parodys, kad yra ne ką blogesni už likusią, “normaliąją” visuomenės dalį.
 • Keliaujanti knyga  - tai humaniškas vertybes puoselėjanti knyga, kuri, pagal mintį, turėtų keliauti per žmones. Perskaitęs ją turi palikti kokioje nors viešoje vietoje, kad kitas rastų, perskaitytų ir vėl pasiųstų į kelionę. Knygos pažymėtos “Visi skirtingi - visi lygūs” lipduku, o jų kelionę galima stebėti www.visiskirtingivisilygus.lt . Beje, tu irgi gali į kelionę paleisti savo knygą!
 • Žmogaus teisių švietimas kartu su  jaunimu - dviejų lygių mokymai žmogaus teisių tema jaunimo darbuotojams ir lyderiams. Tikslas - įjungti žmogaus teisių švietimą į socialinį darbą su jaunimu. Labai šaunus mokymų principas, kad suaugusieji (soc darbuotojai, soc pedagogai, jaunimo darbuotojai ir pan) turėtų dirbti su jaunimu, o ne jaunimui. Šitaip “paturbinti” suaugusieji turės svarbių įgūdžių ir nuostatų, reikalingų žmogaus teisių švietimo organizavimui neformalioje švietimo sistemoje (uf, kaip sudėtingai suformuluota).
   
 • Filmų peržiūros vyks įvairiuose Lietuvos miestuose ir miesteliuose. O filmai yra tokie, kurie moko, primena ir skatina propaguoti vertybes.
 • Kampanijos metu taip pat planuojama išversti ir išleisti mokomąją neformalaus ugdymo knygą ,,Visi skirtingi – visi lygūs“ . Ši knyga yra išleista Europos Tarybos ir šiuo metu ją galima rasti internetiniame puslapyje anglų ir prancūzų kalbomis www.coe.int/compass

Kaip matot, veiksmo daug. Ir tai labai džiugina, nes (ok, prisijungsiu prie bambeklių) Lietuvoje tikrai vyrauja didelė diskriminacija, netolerancija. Ir statistiškai (lyginant su Europa), ir realiai, kasdieniame gyvenime.
Projekto organizatoriai (pasigirsiu: vieną jų pažįstu asmeniškai) yra labai atviri bet kokiai iniciatyvai. Tad jei pritariate pačiai idėjai, norite, kad Lietuvoje būtų mažiau mindomos net ir elementariausios žmogaus teisės, griaunami stereotipai ir skleidžiamas panašus gėris - tiesiog parašykite organizatoriams. Nesvarbu, ar tai būtų noras prisijungti prie jau vykdomų projektų, naujos idėjos pasiūlymas ar tiesiog geras žodis.

Štai paprastas pavyzdys: jei iki čia perskaitei, reiškią ką tik pajutai, kaip įvykdyta pati paprasčiausia iniciatyva - savo bloge aprašiau projektą, o tuo pačiu paskelbiau idėją. Paprasta, ane?

Oficialus puslapiukas: www.visiskirtingivisilygus.lt

Gyvenkime taikoje…

Rodyk draugams

Komentarai (2)

 1. Draugishkas:

  turiu kruva ju lipduku :)

 2. BeSapnu:

  Che, turiu toki lipduka :P

  Visi vienodi, visi lygus ;p~

Rašyti komentarą